Στον τελικό με τέσσερις… κανονιές!

Στον τελικό του Europa League προκρίθηκε η Άρσεναλ, που μετά το 3-1 στο πρώτο παιχνίδι επικράτησε ξανά της Βαλένθια, αυτή τη φορά με 4-2 στην Ισπανία. Οι «κανονιέρηδες» θα διεκδικήσουν…

Στον τελικό του Europa League προκρίθηκε η Άρσεναλ, που μετά το 3-1 στο πρώτο παιχνίδι επικράτησε ξανά της Βαλένθια, αυτή τη φορά με 4-2 στην Ισπανία. Οι «κανονιέρηδες» θα διεκδικήσουν το πρώτο τους τρόπαιο στη διοργάνωση, έχοντας παίξει ακόμη μια φορά σε τελικό, το μακρινό 2000 όταν ονομαζόταν UEFA Cup. Όσον αφορά τον τεχνικό της ομάδας, Ουνάι Έμερι, μετράει τρεις κατακτήσεις με τη Σεβίλλη και θέλει να σηκώσει άλλη μια φορά την κούπα της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος του επαναληπτικού στο «Μεστάγια» τώρα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Κέβιν Γκαμέιρο, όμως στο 17′ ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ισοφάρισε και το πρώτο μέρος έλειξε χωρίς άλλα τέρματα. Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στ 50′ ο Αλεξάντρ Λακαζέτ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τις «νυχτερίδες» να φτάνουν στην ισοφάριση οκτώ λεπτά μετά με σκόρερ πάλι τον Γκαμέιρο. Στο 69′ ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τη Λονδρέζικη ομάδα και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε κάνοντας χατ-τρικ το τελικό αποτέλεσμα στο 89ο λεπτό.