Φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς στο Άμστερνταμ με την Τότεναμ να προκρίνεται στον τελικό

Απίστευτη εξέλιξη στον επαναληπτικό ημιτελικό του Champions League ανάμεσα σε Άγιαξ και Τότεναμ, με την Αγγλική ομάδα να προκρίνεται στον τελικό με γκολ στο 90’+5. Οι «πετεινοί» είχαν ηττηθεί με…

Απίστευτη εξέλιξη στον επαναληπτικό ημιτελικό του Champions League ανάμεσα σε Άγιαξ και Τότεναμ, με την Αγγλική ομάδα να προκρίνεται στον τελικό με γκολ στο 90’+5. Οι «πετεινοί» είχαν ηττηθεί με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Άμστερναμ, όμως στην επανάληψη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκας Μόουρα έφτασαν στην ανατροπή. Ο Βραζιλάνος πέτυχε χατ-τρικ και η ομάδα του έγραψε ιστορία, αφού θα παίξει για πρώτη φορά σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι έχοντας το υπέρ τους αποτέλεσμα από το πρώτο παιχνίδι, μπήκαν χωρίς άγχος στον επαναληπτικό και μάλιστα μόλις στο 5ο λεπτό προηγήθηκαν με κεφαλιά του αρχηγού τους Μάτις Ντε Λιχτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Αν και οι παίκτες του «Αίαντα» είχαν στα χέρια τους ένα καλό αποτέλεσμα δεν επαναπαύτηκαν και έμειναν μπροστά, σκοράροντας δεύτερη φορά στο 35′ με τον Ζίγετς. Αν και οι φιλοξενούμενοι δεν πραγματοποιούσαν καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος είχαν κάποιες καλές στιγμές για γκολ, αλλά ο Άγιαξ ήταν πιο συγκεντρωμένος και πήγε στα αποδυτήρια με σοβαρό προβάδισμα, γνωρίζοντας πως οι αντίπαλοι χρειάζονται τρία γκολ για πρόκριση.

Με την έναρξη της επανάληψης οι παίκτες της Λονδρέζικης ομάδας έδειξαν τις προθέσεις τους και μέσα σε πέντε λεπτά, πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ισοφάρισαν με δύο γκολ του Λούκας. Στο 55′ μείωσε σε 2-1 με ασίστ του Ντέλε Άλι και στο 59′ μετά από αδράνεια της άμυνας πέτυχε το 2-2. Ακολούθησαν μεγάλες ευκαιρίες για κάθε ομάδα, που είχαν αμφότερες από ένα δοκάρι, με το φινάλε να αποδεικνύεται ακατάλληλο για καρδιακούς. Με τη συμπλήρωση του πέμπτου και τελευταίου λεπτού των καθυστερήσεων ο Λούκας βρήκε ξανά δίχτυα για το 3-2, με ξέφρενους πανηγυρισμούς να ακολουθούν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο διαιτητής άφησε τους γηπεδούχους για μια τελευταία επίθεση, όμως δεν έφερε κάτι και η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο κλείδωσε θέση στον τελικό του Champions League. Ο Αργεντινός τεχνικός δεν μπορούσε να το πιστέψει πως οι ποδοσφαιριστές του πέτυχαν μια τέτοια ανατροπή και ξέσπασε σε λυγμούς. Πανηγύρισαν με τη ψυχή τους όλοι στο «στρατόπεδο» της Τότεναμ, ενώ στην πλευρά των ηττημένων υπήρχε τεράστια απογοήτευση για το πως ήρθε ο αποκλεισμός. Ακόμη κι αν ήρθαν έτσι τα πράγματα, οι φίλαθλοι του Άγιαξ χειροκρότησαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους για την εκπληκτική πορεία που πραγματοποίησαν.