Επική ανατροπή από τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» και πρόκριση στον τελικό του Champions League

Οι πιθανότητες δεν ήταν υπέρ της Λίβερπουλ, αφού είχε χάσει με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι και απέναντι της είχε την Μπαρτσελόνα, όμως κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Επική βραδιά…

Οι πιθανότητες δεν ήταν υπέρ της Λίβερπουλ, αφού είχε χάσει με 3-0 στο πρώτο παιχνίδι και απέναντι της είχε την Μπαρτσελόνα, όμως κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Επική βραδιά στο «Άνφιλντ», με τους «κόκκινους» να επικρατούν με 4-0 και να κλείνουν θέση στον τελικό του Champions League. Η ομάδα του Μερσεϊσάιντ θα αγωνιστεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε τελικό της διοργάνωσης, επιζητώντας να το κατακτήσει αυτή τη φορά και να δώσει χαρά στους οπαδούς της. Ο κόσμος της Λίβερπουλ έπαιξε το δικό του ρόλο στην αναμέτρηση, σπρώχνοντας τους ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Γνωρίζοντας πως για να προκριθούν ήθελαν τέσσερα γκολ, οι «κόκκινοι» με το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξαν τις προθέσεις τους. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ντιβόκ Οριγκί άνοιξε το σκορ και έβαλε φωτιά στο «Άνφιλντ», στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία μετά από σουτ του Χέντερσον και απόκρουση του Τερ Στέγκεν. Ακολούθησε καλός ρυθμός στο παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να φτιάχνει καλές στιγμές μπροστά στην αντίπαλη εστία και θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αλλά ο Άλισον έσωσε τους γηπεδούχους και κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τις φάσεις για να τις μετατρέψουν σε γκολ και θα πρέπει να τα έχουν με τον εαυτό τους που δεν το πέτυχαν.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ κυριάρχησε και πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έκανε το 3-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ημιτελικού. Ο Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ, που είχε περάσει ως αλλαγή με την έναρξη της επανάληψης, ήταν ο σκόρερ των δύο τερμάτων, κάνοντας το 2-0 στο 54’ και το 3-0 δύο λεπτά αργότερα. Το πρώτο τέρμα του Ολλανδού σημειώθηκε με δυνατό σουτ εντός περιοχής και το δεύτερο με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σακίρι. Το γκολ της πρόκρισης το πέτυχε στο 79’ ο Οριγκί, που σκόραρε ανενόχλητος από κοντινή απόσταση μετά από μαγική έμπνευση του Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ, που εκτέλεσε γρήγορα το κόρνερ που κέρδισε ο ίδιος. Ήταν η δεύτερη ασίστ από το νεαρό Άγγλο στο παιχνίδι, αφού ήταν αυτός που σέρβιρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στον αγώνα.

Καμία αντίδραση από τη Μπαρτσελόνα στο χρόνο που είχε απομείνει, γνωρίζοντας έτσι τον αποκλεισμό. Με το σφύριγμα της λήξης οι παίκτες και οι οπαδοί της Λίβερπουλ έγιναν ένα, πανηγυρίζοντας έξαλλα την πρόκριση, τραγουδώντας μαζί το You ‘ll Never Walk Alone!