Ανατροπή και μισή πρόκριση!

Η Βαλένθια μπήκε φορτσάτη στον πρώτο ημιτελικό απέναντι στην Άρσεναλ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και έφτασαν στην ανατροπή. Με γκολ του Ντιακαμπί στο 11ο…

Η Βαλένθια μπήκε φορτσάτη στον πρώτο ημιτελικό απέναντι στην Άρσεναλ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και έφτασαν στην ανατροπή. Με γκολ του Ντιακαμπί στο 11ο λεπτό οι «νυχτερίδες» άνοιξα το σκορ, όμως κράτησε μέχρι το 18′ όταν και ισοφάρισε ο Λακαζέτ. Ο Γάλλος οκτώ λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά και έβαλε τη Λονδρέζικη ομάδα σε θέση οδηγού και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη δεν έλειψαν οι φάσεις, με τους «κανονιέρηδες» να προσπαθούν για ένα τρίτο τέρμα και το πέτυχαν στις καθυστερήσεις με τον Ομπαμεγιάνγκ. Το τελικό 3-1 δίνει μεγάλο προβάδισμα στην Άρσεναλ, που σε μια εβδομάδα θα πρέπει να το υπερασπιστεί μέσα στην έδρα της Ισπανικής ομάδας.