Ο Μέσι και η παρέα του… έκοψαν τα φτερά της Λίβερπουλ

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League πήρε η Μπαρτσελόνα, που στον πρώτο ημιτελικό απέναντι στη Λίβερπουλ επικράτησε με 3-0. Η Καταλανική ομάδα… έκοψε τα φτερά των «κόκκινων», που…

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League πήρε η Μπαρτσελόνα, που στον πρώτο ημιτελικό απέναντι στη Λίβερπουλ επικράτησε με 3-0. Η Καταλανική ομάδα… έκοψε τα φτερά των «κόκκινων», που αν και έκαναν καλή εμφάνιση δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Απέναντι τους είχαν έναν εκπληκτικό Λιονέλ Μέσι, που μαζί με την υπόλοιπη… παρέα του έδειξαν στην Αγγλική ομάδα πόσο πολύ θέλουν να κατακτήσουν το φετινό τρόπαιο.

Ο αρχηγός των «μπλαουγκράνα» πέτυχε δύο από τα τρία τέρματα της βραδιάς, ενώ το άλλο σημείωσε ο Λουίς Σουάρες, πληγώνοντας τον πρώην ομάδα του. Ο Ουρουγουανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με κοντινή προβολή και μέχρι το 74′ ήταν το γκολ που χώριζε τις δύο ομάδες. Στο επόμενο λεπτό ο Μέσι βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στο παιχνίδι, σκοράροντας σε κενή εστία, ενώ ο Αργεντινός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 82’ με απίθανη εκτέλεση φάουλ. Από μακρινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας των φιλοξενούμενων και έγραψε ιστορία, αφού έφτασε τα 600 γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.