Ήττα για την Τσέλσι στον τελικό του UEFA Youth League

Την ήττα με 3-1 από την Πόρτο στον τελικό του UEFA Youth League υπέστη η Τσέλσι, με την Πορτογαλική ομάδα να κατακτά για πρώτη φορά το τρόπαιο. Η ομάδα κάτω…

Την ήττα με 3-1 από την Πόρτο στον τελικό του UEFA Youth League υπέστη η Τσέλσι, με την Πορτογαλική ομάδα να κατακτά για πρώτη φορά το τρόπαιο. Η ομάδα κάτω των 19 ετών των «μπλε» έχασε την ευκαιρία να σηκώσει για τρίτη φορά το τρόπαιο της διοργάνωσης, μετά τις κατακτήσεις το 2015 και 2016. Να σημειωθεί πως και πέρσι η Λονδρέζικη ομάδα έφτασε μέχρι τον τελικό, εκεί όπου έχασε από την Μπαρτσελόνα, που μετράει επίσης δύο κατακτήσεις. Η διοργάνωση συμπλήρωσε έξι χρόνια ζωής και την κούπα έχει σηκώσει ακόμη μια ομάδα, η Red Bull Σάλτσμπουργκ.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος του τελικού, η Πόρτο προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Βιέιρα και η Τσέλσι έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ τον Ρεντάν στο 53΄. Δύο λεπτά αργότερα οι «δράκοι» πήραν ξανά το προβάδισμα, με τον Κεϊρός και στο 75′ ο Αφόνσο Σόουζα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η πορεία της Τσέλσι για να φτάσει στον τελικό, τον τέταρτο της στα έξι χρόνια ζωής της διοργάνωσης, ξεκίνησε από την προκριματική φάση και συγκεκριμένα τον πρώτο γύρο και προκρίθηκε με δύο νίκες επί της Μόλντε με συνολικό σκορ 14-1. Ακολούθως οι «μπλε» στο δεύτερο γύρο πέτυχαν άλλες δύο άνετες νίκες (0-3 & 6-0), αυτή τη φορά επί της Έλφσμποργκ, περνώντας στα play-off. Εκεί σε μονό νοκ-άουτ αγώνα απέκλεισαν την Μονακό (3-1) και στη συνέχεια για τους «16» άφησαν εκτός τη Μονπελιέ (2-1). Σε προημιτελικά και ημιτελικά απέναντι σε Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα η πρόκριση ήρθε στη διαδικασία των πέναλτι, αφού αμφότερα τα δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκαν ισόπαλα με σκορ 2-2.