Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο νικητής του FA Cup των Νέων

Στη Λίβερπουλ κατέληξε το τρόπαιο του FA Youth Cup, που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Οι «κόκκινοι» ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 5-3 της Μάντσεστερ Σίτι, που είχε το…

Στη Λίβερπουλ κατέληξε το τρόπαιο του FA Youth Cup, που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Οι «κόκκινοι» ήταν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 5-3 της Μάντσεστερ Σίτι, που είχε το πλεονέκτημα έδρας στον τελικό αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1, ενώ στην παράταση δεν άλλαξε κάτι.

Οι «πολίτες» είχαν ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και η ομάδα κάτω των 18 ετών της Λίβερπουλ ισοφάρισε λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου. Στις κερκίδες του σταδίου βρέθηκε ο Πεπ Γκουαρντιόλα για να στηρίξει την προσπάθεια των νεαρών της ομάδας του Μάντσεστερ.