Ματσάρα που δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από τελικό μεγαλύτερης διοργάνωσης

Σε ένα παιχνίδι που είχε τρομερή εξέλιξη του σκορ και δεν έφτασαν 120 λεπτά παιχνιδιού για να βγει νικητής, η Πόρτσμουθ επικράτησε της Σάντερλαντ με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι…

Σε ένα παιχνίδι που είχε τρομερή εξέλιξη του σκορ και δεν έφτασαν 120 λεπτά παιχνιδιού για να βγει νικητής, η Πόρτσμουθ επικράτησε της Σάντερλαντ με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το EFL Trophy, μέσα στο κατάμεστο Γουέμπλεϊ. Όπως ανακοινώθηκε, κόπηκαν 85,021, που αποτελεί ρεκόρ για τη συγκεκριμένη διοργάνωση, που διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 1983 και από τότε διεξάγεται ανελλιπώς. Οι οπαδοί των δύο ιστορικών ομάδων δημιούργησαν εκπληκτική αμτόσφαιρα και έζησαν από κοντά ένα παιχνίδι με μεγάλο σασπένς, που στο τέλος όπως ήταν δεδομένο άφησε διαφορετικά συναισθήματα σε κάθε πλευρά.

Ο τελικός δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από ανάλογο παιχνίδι μεγαλύτερης διοργάνωσης, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από ένα γκολ τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση. Η Σάντερλαντ είχε ανοίξει το σκορ στο 38′ με τον ΜακΓκίντι και ο Θόμπσον έφερε το ματς στα ίσα στο 82ο λεπτό. Μάλιστα, οι «πομπέι» πήραν το προβάδισμα, σκοράροντας τον Λόου στο 114′, αλλά στο 119′ ο ΜακΓκίντι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι ισοφάρισε για το 2-2. Στην… άχαρη διαδικασία των πέναλτι μόνο ένας παίκτης αστόχησε ή καλύτερα μια απόκρουση πραγματοποιήθηκε σε εκτέλεση από την άσπρη βούλα, όμως ήταν αρκετή για να κρίνει το νικητή.

Να αναφερθεί πως στη διοργάνωση εκτός από ομάδες από τις League One και League Two, συμμετέχουν επίσης και ομάδες κάτω των 21 ετών από συλλόγους που βρίσκονται στην Premier League και την Championship. Μάλιστα η Πόρτσμουθ στο δρόμο για τον τελικό βρήκε δύο εξ αυτών, τις Τότεναμ και Άρσεναλ, ενώ η Σάντερλαντ επικράτησε των αντίστοιχων ομάδων της Στόουκ, της Νιούκαστλ και της Μάντσεστερ Σίτι.