Νικητές στη διαδικασία των πέναλτι οι «πολίτες» και σήκωσαν το League Cup

Το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο League Cup και έκτο στην ιστορία της πανηγυρίζει η Μάντσεστερ Σίτι, που κέρδισε την Τσέλσι στη διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια αλλά και η παράταση…

Το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο League Cup και έκτο στην ιστορία της πανηγυρίζει η Μάντσεστερ Σίτι, που κέρδισε την Τσέλσι στη διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια αλλά και η παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς τέρματα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ευκαιρίες αλλά να μην τις μετατρέπουν σε γκολ, εκτός από μια φορά όπου ο Αγκουέρο σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα και από τη… βοήθεια του VAR.

Από τα 120 λεπτά του παιχνιδιού δεν θα είναι υπερβολή να λεχθεί πως αυτό που ξεχώρισε είναι το περιστατικό με τον τερματοφύλακα της Τσέλσι, Κεπά Αριζαμπαλάγκα, που αρνήθηκε να βγει ως αλλαγή λίγο πριν την ολοκλήρωση της παράτασης. Στη θέση του θα περνούσε ο Καμπαγέρο που μετράει αρκετές αποκρούσεις πέναλτι στο ενεργητικό του, ενώ ήταν ο πρωταγωνιστής το 2016 στον τελικό της συγκεκριμένης διοργάνωσης, όπου βοήθησε τότε ως τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Σίτι στην κατάκτηση του τροπαίου απέναντι στη Λίβερπουλ. Όπως ήταν λογικό, ο προπονητής των «μπλε», Μαουρίτσιο Σάρι, εκνευρίστηκε με τον παίκτη του και δεν μπορούσε να συγκρατήσει το θυμό του, όμως δεν μπορούσε να κάνει κάτι, αφού ούτε ο διαιτητής είχε τη δυνατότητα να αναγκάσει τον τερματοφύλακα να περάσει εκτός όπως φάνηκε.

Στο αγωνιστικό μέρος που έκρινε τον τελικό τώρα, στην άσπρη βούλα πήγε πρώτα παίκτης της Τσέλσι και συγκεκριμένα ο Ζορζίνιο, με τον Έντερσον να αποκρούει σχετικά εύκολα την εκτέλεση. Ακολούθησαν τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις, δύο για κάθε ομάδα, με τους Γκιουντογκάν, Αθπιλικουέτα, Αγκουέρο και Έμερσον κατά σειρά να βρίσκουν δίχτυα. Στην επόμενη εκτέλεση ο Κεπά απέκρουσε το πέναλτι του Σανέ και πανηγύρισε έξαλλα, όμως ακολούθησε ο Νταβίντ Λουίζ που βρήκε δοκάρι, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπερνάρντο Σίλβα να βάλει πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του και το έκανε ευστοχώντας από τα έντεκα βήματα. Στο πέμπτο πέναλτι των «μπλε» ο Αζάρ σκόραρε, όμως ακολούθως ο Στέρλιγνκ βρήκε και αυτός δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.